Indywidualne zajęcia stymulujące rozwój psychoruchowy dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Zajęcia stymulujące rozwój psychoruchowy dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, realizowane w ramach Projektu ,,Słoneczne Przedszkole”, mają za zadanie stymulowanie i wspomaganie rozwoju potencjalnych możliwości dzieci oraz  respektowanie ich potrzeb.  Program zajęć zawiera propozycje działań i ćwiczeń zapewniających wielostronny rozwój, z uwzględnieniem ich potrzeb i indywidualnych możliwości.

Celem zajęć jest:

• Doskonalenie koordynacji wzrokowo ruchowej.
  • Usprawnianie motoryki małej i dużej.
  • Kształtowanie umiejętności naśladowania.
  • Doskonalenie percepcji wzrokowo-słuchowej oraz dotykowej.
  • Kształtowanie umiejętności rozpoznawania, dopasowywania.
  • Kształtowanie umiejętności czekania na swoją kolej, wydłużania czasu koncentracji uwagi.
  • Kształtowanie umiejętności zabawy naprzemiennej, relacyjnej z zastosowaniem zasady ,,raz ty- raz ja”.
  • Rozwijanie świadomości  własnej osoby, swoich możliwości.
  • Rozwijanie orientacji w schemacie ciała oraz orientacji przestrzennej.
  • Zmniejszenie zachowań trudnych i stereotypowych.
  • Powiększenie zakresu umiejętności sprawczych.
  • Polepszenie warunków życia, zmniejszenie doświadczanego stresu, trudnych sytuacji, uzyskanie lepszej samooceny, przynależności do grupy społecznej, integracji.
  • Rozwijanie czynności samoobsłuchowych.