2021/2022

Zdrowo i Sportowo to akcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych. Jej głównym celem jest aktywizacja ruchowa dzieci do 10 roku życia. Chcemy pokazać dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, czy też ogólnie aktywność ruchową. Ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi członkami grupy. Służą temu zajęcia sportowe, które przeprowadzane są w zgłoszonych do projektu placówkach, na podstawie przygotowanych przez nas materiałów.

Równocześnie akcja ma też pokazać nauczycielom, wychowawcom i opiekunom, że ćwiczyć można praktycznie zawsze i prawie wszędzie. W projekcie nie ma zgody na łatwe wyjaśnienia, typu „u nas nie ma odpowiedniej sali”, „pogoda dziś jest nieciekawa” czy też „gdybyśmy mieli takie wyposażenie to…”. Podczas zajęć, ale przede wszystkim też w przesyłanych co tydzień materiałach, pokazane są gotowe propozycje ćwiczeń i zabaw.

Akcja jest też skierowana bezpośrednio do rodziców. Z jednej strony bowiem prezentuje gotowe materiały czy to w postaci filmów, czy też artykułów odpowiadających na wiele pytań związanych z prawidłowym rozwojem dziecka. Z drugiej strony z całą mocą podkreślany jest fakt, że najlepszą i najskuteczniejszą metodą nauki dziecka, jest pokazanie mu dobrego, a w tym wypadku zdrowego i aktywnego, modelu. Tymi modelami, mają być otaczający i wychowujący dzieci dorośli. Zatem akcja zachęca do zmiany zachowań nie tylko dziecka, ale całej rodziny czy placówki edukacyjnej.

Po co to robić. Powodów jest kilka. Aktywne dzieci, to zdrowsi dorośli. Nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym. Jak pokazują badania, dzieci, młodzież, a potem dorośli, którzy na co dzień uprawiają sport czy też mają stały nawyk aktywności ruchowej uczą się lepiej, lepiej radzą sobie ze stresem i wyzwaniami. W większym stopniu akceptują swoje ciało i rozumieją ograniczenia. Wreszcie łatwiej budują relacje społeczne i potrafią się odnaleźć w nowej grupie rówieśniczej.

Akcja Zdrowo i Sportowo, to również tematy związane z odżywianiem i odpoczynkiem. Padają w ostatnim czasie mity związane z traktowaniem sportu i ruchu, jako remedium na byle jakie odżywianie. Nie w ilości, a w jakości zarówno ruchu, jedzenia jak i snu, tkwi klucz do zdrowia i radości.

 


W roku szkolnym 2021/2022 grupa „Misie” realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny
„Z ekologia na TY”.
Celem projektu jest wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju. Ponadto realizacja projektu tworzy warunki pozwalające na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, umożliwiające poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka. W dniu dzisiejszym MISIE zrealizowały kolejne zadanie projektu „Wycieczka do parku: w poszukiwaniu darów jesieni” oraz „Las w słoiku”.


W roku 2021/2022 w grupie ,,Tygryski” realizowany jest Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Covidowe Zdrowe Love”. Założeniem projektu jest poprawa zdrowia fizycznego, jak i psychicznego przedszkolaków. Projekt zrodził się z potrzeby uświadomienia dzieciom i ich rodzicom tego, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie i najbliższych.

Projekt skupia się na trzech aspektach:

zdrowie odżywianie, ruch fizyczny oraz higiena zdrowia psychicznego.

Tygryski systematycznie realizują projekt. Miały możliwość uczesniczenia w ,,Dniu kropki”, założyły kącik owocowo-warzywny oraz próbowały szejków, smuthie i owocowych koktajli.